Dziś, na kolejnym już spotkaniu Dziecięcego Klubu Książki, "wzięliśmy na warsztat" polskie legendy. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej mniej znanym podaniom, zamieszczonym w "Złotej księdze legend polskich". Przeczytaliśmy trzy legendy, których tytuł najbardziej zainteresowały uczestników zajęć:

- "Jak powstała nazwa rzeki Wieprz?",

-"Jak parobek wybrał się na sabat czarownic?",

- "Jak diabeł Boruta się zakochał?".

 

Okazało się, że Klubowicze doskonale znali miejsca przywoływane w wyżej wymienionych podaniach: Zamek i Kolegiata w Łęczycy, Łysa Góra. Odwiedzili je  podczas szkolnych wycieczek i prywatnych wyjazdów.

Polecamy lekturę polskich legend, tych znanych i tych mniej znanych. Gwarantują one przeniesienie się do przeszłości, wyjaśniają wiele tajemnic związanych z polskimi miastami, obiektami sakralnymi i geograficznymi. Dodatkowo przyciągają magiczną ludowością. Może warto również, wybrać się w podróż po Polsce, szlakiem starych podań. Może uda nam się  zobaczyć harce czarownic na Łysej Górze, usłyszeć zawodzenia i jęki diabła Boruty w podziemiach Łęczyckiego Zamku, spotkać Wawelskiego Smoka czy Białą Damę…

 

 


mkidn 01 cmyk

Od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r.
Gminna Biblioteka Publiczna w Świerczach
realizuje zadanie, pt. Biblioteka - tu się dzieje!
w ramach Programu Partnerstwo dla Książki.
Zadanie dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

  Bibliotekanarodowlogo

 NPRC malinowy

logo msib 2    

 

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com