GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA BIERZE UDZIAŁ W 6 EDYCJI PROJEKTU O FINANSACH W BIBLIOTECE

1finansachwbibliotece

O finansach w bibliotece to projekt realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. Nadrzędnym celem projektu jest edukacja ekonomiczna osób 50+. Uczestniczący w zajęciach seniorzy realizują 5 modułów kursu on-line dotyczących min. płatności bezgotówkowych, bezpiecznych finansów w sieci, zakupów przez internet, ubezpieczeń, czy kwestii związanych z dziedziczeniem. Nasza biblioteka zakwalifikowała się do tegorocznej edycji projektu. Na realizację zajęć projektowych otrzymaliśmy środki zewnętrzne w kwocie 1950 zł. Szkolimy dwie 10-osobowe grupy seniorów. 25 i 27 września odbyły się pierwsze spotkania szkoleniowe.

2finansachwbibliotece

Tematem, który realizowaliśmy były płatności bezgotówkowe. Seniorzy pogłębili swoją wiedzę na temat kart płatniczych: debetowych, kredytowych, płatności BLIK, oraz systemów płatności mobilnych. Pracowali w grupach omawiając zalety i wady kart płatniczych, dowiedzieli się jak zastrzec kartę w przypadku jej zagubienia lub kradzieży, pracowali przed komputerem wykonując przykładowe przelewy, rozwiązując test kończący moduł. Otrzymali również kontakt do Powiatowego Rzecznika Konsumentów. Przed nami jeszcze 5 spotkań.

4finansachwbibliotece

Ogolnopolski DzienGlosnegoCzytania

Od 2001 roku 29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Jest to święto ustanowione przez Polską Izbę Książki, związane z urodzinami Janiny Porazińskiej, autorki piszącej dla dzieci i młodzieży. Dnia 26 września odwiedziliśmy przedszkolaki z oddziału przedszkolnego działającego przy SP Świercze. Do wspólnego czytania wybraliśmy książki, „Miś koralik”. „Skarpetki” i „Zuzia idzie do zoo”. Od dawna wiemy, że czytanie uczy myślenia, rozwija wyobraźnię i poszerza wiedzę. Czytajmy więc naszym dzieciom jak najczęściej.

Projekt dla dzieci w wieku 3-6 lat uczęszczających do przedszkola. Zapytaj bibliotekarza i odbierz książkę w prezencie. Dziś promowaliśmy projekt w naszych przedszkolach.

1 Z Ksiazka na start

Z Książką na start! to myśl przewodnia kolejnej edycji projektu Instytutu Książki – Mała książka – wielki człowiek, w której nasza biblioteka bierze udział. Od dziś każde dziecko w wieku przedszkolnym – roczniki 2013-2016 , które przyjdzie z Rodzicem lub Opiekunem do naszej biblioteki otrzyma bezpłatną wyprawkę czytelniczą w skład, której wchodzą: Książka „Pierwsze czytanki dla.. „, „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” – mini poradnik dla Rodziców, karta Małego Czytelnika, na którą przedszkolak będzie naklejał naklejki ( jedna naklejka, za każdą wizytę w bibliotece, kończąca się wypożyczeniem książki). Kiedy uzbiera 10 naklejek, otrzyma Dyplom Małego Czytelnika. Zapraszamy 3,4,5,6 latki – uczęszczające do przedszkola. Mamy 100 wyprawek, które czekają na swoich Właścicieli.

2 Z Ksiazka na start 4 Z Ksiazka na start

 

 

 

Mała Ksiazka Wielki Czlowiek

Pierwsze wyprawki w ramach projektu Mała książka – wielki człowiek ROZDANE. Małych Czytelników przybywa, rosną statystyki wypożyczeń. Co nas bardzo cieszy. Miło patrzeć jak Maluchy przychodzą do naszej biblioteki z Rodzicami, pytają o wyprawki i buszują w dziecięcym kąciku w poszukiwaniu ciekawych książeczek. Mamy nadzieję, że Ci Mali Czytelnicy zostaną z nami na długo. Projekt bardzo wartościowy. ZAPRASZAMY.

„- Co to jest wojna? – spytała, kiedy pierwszy raz usłyszała to nieznane słowo. -Wojna to strach – odpowiedział tata poważnie, biorąc ją na kolana – To głód, brud, ból, czasem rozpacz – wymieniał zapatrzony gdzieś w przeszłość… Spotkanie z Izabella Klebańską.

1 Izabella Klebanska

Dnia 12 września br. gościliśmy w bibliotece Izabellę Klebańską Autorkę książek i wierszy dla dzieci i młodzieży, Autorkę scenariuszy do programów muzycznych dla dzieci emitowanych w TVP1, takich jak Tut turu, Miganki, Piosenkarnia, nagrodzoną statuetką Yacha, Absolwentkę Akademii Muzycznej w Łodzi. Izabella Klebańska jest autorką wielu książek dla najmłodszych, w których dominuje temat muzyki, np. „Jak tańczono przed wiekami, czyli taniec z figurami”, „Jak dżdżownica Akolada o muzyce opowiada”, „Akolada 8 stopień wtajemniczenia”, „Kaprys,żart i inne muzyczne fanaberie”, „Muzyczna zgraja”.

Podczas dzisiejszego spotkania z uczniami klasy II, III i IV Szkoły Podstawowej w Świerczach Autorka z wielka pasją opowiedziała o dwóch swoich powieściach: „Jadzia” oraz „Hej, zagrajcie siarczyście! Opowieść o Stanisławie Moniuszce”. Wybór tych właśnie książek nie był przypadkowy. Tematyka pierwszej, pt. „Jadzia” wpisywała się w obchodzoną w tym roku 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, ponieważ właśnie w czasie II wojny osadzona jest akcja tej powieści. Powieści przejmującej i wzruszającej, opowiadającej o losach małej wesołej, dziewczynki o imieniu Jadzia, która decyzją rodziców zostaje oddana pod opiekę krewnych. Spędza z nimi całą wojnę, tęskniąc za domem i ojcem, z którym była bardzo związana, a którego po wojnie już nie zobaczy. Jadzia nie ma beztroskiego dzieciństwa, dzieciństwo Jadzi, to tęsknota, strach i huk bomb. ( „- Co to jest wojna? – spytała, kiedy pierwszy raz usłyszała to nieznane słowo. -Wojna to strach – odpowiedział tata poważnie, biorąc ją na kolana – To głód, brud, ból, czasem rozpacz – wymieniał zapatrzony gdzieś w przeszłość…) W książce Autorka opisuje wspomnienia swojej mamy.

2 Izabella Klebanska

Druga powieść, o której opowiadała Izabella Klebańska – „Hej, zagrajcie siarczyście! Opowieść o Stanisławie Moniuszce” została napisana z okazji roku Moniuszki (Rok 2019) ustanowionym przez UNESCO w 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki.Dzieci wysłuchały fragmentów książki czytanych przez Autorkę, prezentujących kolejne etapy życia wielkiego kompozytora.Autorka wzbogaciła swoja opowieść prezentacją multimedialną, zaprezentowaniem dzieciom dwóch wersji „Prząśniczki” oraz fragmentu ‚Strasznego Dworu” w dwóch różnych aranżacjach muzycznych, recytacją wiersza, pt. „Mazur” z prezentacją kilku figur dla niego właściwych. Spotkanie bardzo uczące, inspirujące i wielowymiarowe.

Spotkanie zorganizowane w ramach projektu „Biblioteka – tu się dzieje! „, na realizację, którego Gminna Biblioteka Publiczna w Świerczach otrzymała środki finansowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzące z Funduszu Promocji Kultury.

mkidn 01 cmyk

Od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r.
Gminna Biblioteka Publiczna w Świerczach
realizuje zadanie, pt. Biblioteka - tu się dzieje!
w ramach Programu Partnerstwo dla Książki.
Zadanie dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

  Bibliotekanarodowlogo

 NPRC malinowy

logo msib 2    

 

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com