POMAGALI SCOTTIEMU ODNALEŹĆ BRAKUJĄCE ELEMENTY STATKU

I UCZYLI SIĘ KODOWANIA

kodowanie 2019 15.04

Sobota 13 kwietnia, godziny przedpołudniowe. Robot Scottie ma poważny problem. Jego statek kosmiczny uległ awarii. Części statku spadły w różne miejscach na kuli ziemskiej. Zuchy z 434 GZ ,, Mali Giganci” postanawiają mu pomóc. Układają na planszy klocki, a następnie skanują je tabletami z zainstalowaną aplikacją Scottie Go! Robot porusza się zgodnie z ich poleceniami... Gra Scottie Go! umożliwia prowadzenie ciekawych zajęć bez komputera, za to z tabletami. Jest zabawa, elementy rywalizacji. Dzieci to lubią.

 

2019 dsc04102 2MDCDD

3 kwietna br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świerczach odbyło się kolejne wydarzenie czytelnicze związane z Międzynarodowym Dniem Książki dla Dzieci. Tego dnia sześciolatkom – wychowankom Pani Hanny Kalinowskiej krótkie opowiadania i wierszyki, czytali : Wójt Gminy –  Pan Adam Misiewicz, Sekretarz Gminy –  Pani Izabela Kiela, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Strzegocinie – Pani Katarzyna Majewska oraz Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej – Pani Magdalena Szulecka.  Przedszkolaki dowiedziały się jak powstają tęcza i pajęczyna,  słuchali opowiadania o szkolnym przedstawieniu, niesfornych kredkach i zaczarowanym piasku. Poznały wiosenne zmartwienie biedronek, które obudziły się z zimowego snu i spostrzegły, że nie maja kropek, próbowały wyobrazić sobie treść wierszyków o czarownicy, kotku i myszkach. Chętnie odpowiadały na pytania zadawane przez lektorów a na koniec miały możliwość obejrzenia, i wypożyczenia nowości książkowych.  Zachęcamy do rodzinnego czytania. Czytajmy naszym dzieciom 20 minut dziennie. Codziennie. Bo czytanie nie boli. http://www.rodzinneczytanie.pl/ Podczas spotkania czytaliśmy: „Maks poznaje świat”, K. Zychla, „Bajkowa kraina dziecięcej wyobraźni”, A. Nożyńska, „Guziczek. Historie nie byle jakie”, K. Zychla, „Przedszkoludki sto radości i dwa smutki”, A. Frączek.

DSC03957ROBORTY20.03.2019

Zajęcia literackie z elementami kodowania z wykorzystaniem robotów edukacyjnych Photon. 16 marca gościliśmy Zuchy z 434 GZ ,, Mali Giganci”. Tematem spotkania była nadchodząca wiosna. Czytaliśmy książkę Wiesława Drabika, pt. „Wiosna Panie bocianie” . Rozmawialiśmy na temat uroczej specyfiki tej pory roku i jej przejawów w przyrodzie. Uczestnicy warsztatów wymieniali zwiastuny wiosny. Wskazywali nazwy wiosennych kwiatów, opowiadali o ptakach przylatujących z „ciepłych krajów ”, rozwiązywali krzyżówkę tematyczną. Na planszy interaktywnej uczestnicy zaprogramowali pierwsze trasy Photonów do symptomów wiosny. Dzięki robotom i programowi Kodowanie w bibliotece, dzieci doskonalą umiejętności programowania, ucząc się jednocześnie logicznego myślenia i obserwując efekty swojej pracy.

Opowieści z teczki Profesora Książeczki - spektakl Teatru Maska

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, to święto literatury dziecięcej, które nieprzypadkowo obchodzimy 2 kwietnia. Tego dnia w 1805 roku urodził się słynny duński baśniopisarz Hans Christian Andersen, autor takich klasycznych bajek jak „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka”, „Dziewczyna z zapałkami” czy „Królowa Śniegu”.

2019DSC04022TeatrMaska

Święto uchwalono w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY, Polska sekcja tej organizacji istnieje od 1973 roku.) Dzień ten jest doskonałą okazją do organizacji różnych wydarzeń związanych z książką. W naszej bibliotece świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci z aktorami krakowskiego Teatru Maska, którzy uczniom klas I-III SP w Strzegocinie oraz przedszkolakom z Niepublicznego Przedszkola Akademia Malucha, zaprezentowali spektakl „Opowieści z teczki Profesora Książeczki”.

Tytułowy Profesor Książeczka przekonywał jak ważna jest wyobraźnia, dzięki której możemy być kim chcemy, przenosić się w różne ciekawe miejsca, a rozwijać ją możemy czytając książki. Aktorzy angażowali dzieci w przedstawienie i nawiązywali kontakt z publicznością, co spotkało się z entuzjazmem młodych widzów. Biblioteka przez chwilę była magiczną krainą wyobraźni, lasem, dworem królewskim. Na scenie pojawiały się bajkowe postaci: Czerwony Kapturek, Kopciuszek, Król, Pirat, Miś Chrapcio. Barwna scenografia, ciekawe rekwizyty, odpowiednia oprawa muzyczna, doskonała gra aktorska oraz komizm językowy wywoływały salwy śmiechu i burzę oklasków. W ten nietuzinkowy sposób aktorzy zachęcali dzieci do regularnego odwiedzani biblioteki, wypożyczania i czytania książek oraz rozwijania wyobraźni. Pamiętajmy – czytajmy naszym dzieciom 20 minut dziennie, codziennie!

Spektakl „Opowieści z Teczki profesora Książeczki” odbył się w ramach Zadania: „Biblioteka - tu się dzieje! Realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Świerczach przy dofinansowaniu MKiDN - program Partnerstwo dla książki 2019.

Zajęcia edukacyjne w ramach programu FRSI Kodowanie w bibliotece

Photon poznaje sąsiadów Polski – zajęcia edukacyjne w ramach programu Kodowanie w Bibliotece

phoy72019

2 marca 2019 roku gościliśmy w Gminnej Bibliotece Publicznej harcerzy 428 WDH Wodospady. Odbyła się lekcja oparta na scenariuszu zajęć dołączonym do edukacyjnej wersji robotów Photon. Zadaniem dzieci było rozpoznanie krajów sąsiadujących z Polską na podstawie ich konturów, a następnie zaprogramowanie drogi Photonów do kraju wskazanego przez prowadzącego. Harcerze uczyli się podstaw programowania a przy okazji poćwiczyli zagadnienia związane z geografią.

phot92019

Spotkanie odbyło się w ramach cyklu zajęć edukacyjnych Od przedszkola do Seniora w bibliotece (i poza nią) kodujemy i nowe technologie ze Scottiem i Photonem poznajemy, który opracowaliśmy zgłaszając naszą bibliotekę do projektu FRSI  Kodowanie w bibliotece.

phot52019

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com