Dziś, na kolejnym już spotkaniu Dziecięcego Klubu Książki, "wzięliśmy na warsztat" polskie legendy. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej mniej znanym podaniom, zamieszczonym w "Złotej księdze legend polskich". Przeczytaliśmy trzy legendy, których tytuł najbardziej zainteresowały uczestników zajęć:

- "Jak powstała nazwa rzeki Wieprz?",

-"Jak parobek wybrał się na sabat czarownic?",

- "Jak diabeł Boruta się zakochał?".

 

Okazało się, że Klubowicze doskonale znali miejsca przywoływane w wyżej wymienionych podaniach: Zamek i Kolegiata w Łęczycy, Łysa Góra. Odwiedzili je  podczas szkolnych wycieczek i prywatnych wyjazdów.

Polecamy lekturę polskich legend, tych znanych i tych mniej znanych. Gwarantują one przeniesienie się do przeszłości, wyjaśniają wiele tajemnic związanych z polskimi miastami, obiektami sakralnymi i geograficznymi. Dodatkowo przyciągają magiczną ludowością. Może warto również, wybrać się w podróż po Polsce, szlakiem starych podań. Może uda nam się  zobaczyć harce czarownic na Łysej Górze, usłyszeć zawodzenia i jęki diabła Boruty w podziemiach Łęczyckiego Zamku, spotkać Wawelskiego Smoka czy Białą Damę…