"Many cultures one story" -
Międzynarodowy Dzień Ksiażki Dla Dzieci
w GBP Świercze

1 MDKD2015

2 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci oraz 210. rocznicę duńskiego bajkopisarza Hansa Chrystiana Andersena. W tym roku gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci były Zjednoczone Emiraty Arabskie, które opracowały plakat i hasło wydarzenia - "Many coultures one story". (Wiele kultur – jedna opowieść „Mówimy wieloma językami i różni nas pochodzenie, ale opowiadamy te same historie". Mimo że przemawiają do nas różnymi głosami i mają inne barwy jedno jest w nich niezmienne: zawiązanie akcji, fabuła i zakończenie. Istnieją historie, które wszyscy znamy i kochamy. Słuchaliśmy ich w rozmaitych wersjach językowych, opowiadane w różny sposób. Zawsze wśród bohaterów są księżniczki i łajdacy, czarne i białe charaktery, które poprzez wieki dotrzymują nam towarzystwa. Wracają do nas w marzeniach, kołyszą nas do snu. I choć ich głosy zwolna milkną, oni sami wciąż żyją w naszych sercach, prowadząc nas do krainy tajemnic i wyobraźni. Tak oto różne kultury stapiają się w Jedną Historię).

2 MDKD2015

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony jest od 1967 r. Jego celem jest promowanie literatury pięknej i grafiki dla młodego czytelnika. Co roku inny kraj jest gospodarzem tego dnia. Polska była jego gospodarzem w 1980 r.,motto - "Książka moim oknem na świat" wymyślił Wojciech Żukrowski, plakat zaprojektował Jerzy Czerniawski.

3 MDKD2015

W naszej bibliotece Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodziliśmy 9 i 10 kwietnia br. Zorganizowaliśmy trzy spotkania dla dzieci w wieku przedszkolnym. Gościliśmy Wychowanków Pani Hanny Kalinowskiej, Pani Elżbiety Krajewskiej oraz Uczniów Niepublicznego Przedszkola Akademia Malucha. Przedszkolaki zostały zapoznane z biografią bajkopisarza Hansa Chrystiana Andersena, wysłuchały audiobooka z wierszami "Rzepka" i "Ptasie radio" J. Tuwima, wzięły udział w konkursie "Zgaduj zgadula", podczas którego odgadywały zagadki związane ze znanymi baśniami i wierszami dla dzieci. Za prawidłowo udzieloną odpowiedź, dzieci otrzymywały naklejki i cukierki.

5 MDKD2015

7 MDKD2015

Po treningu umysłowym przyszedł czas na taniec przy piosenkach o książce (http://www.tvp.pl/dla-dzieci/jedynkowe-przedszkole/dodatki/piosenka-kolorowa-ksiazka/535934, https://www.youtube.com/watch?v=Dua5O87SkhU) - powstawały rozbawione pociągi i wężyki. Pod koniec spotkania Przedszkolaki poznawały biblioteczny savoir vivre. Posłużył do tego wierszyk:

NIE PISZ I NIE RYSUJ TUSZEM PO MYCH KARTKACH
BOWIEM WKRÓTCE BĘDĘ PRAWIE NIC NIE WARTA.
NIE ZAGINAJ ROGÓW, UŻYWAJ ZAKŁADKI,
NA PÓŁCE MNIE STAWIAJ, DBAJ O ME OKŁADKI.
GDY SIĘ ZE STAROŚCI ZACZNĘ ROZLATYWAĆ,
SPRÓBUJ MNIE NAPRAWIĆ, POSKLEJAĆ, POZSZYWAĆ.
NIE CZYTAJ, GDY JADASZ, NIE BRUDŹ MNIE RĘKAMI,
TO CI BĘDĘ SŁUŻYĆ CAŁYMI LATAMI.

9 MDKD2015

Wszystkie dzieci zgodnie obiecały respektować życzenia książki, otrzymały także zakładki do książek. Miały również okazję obejrzeć zakupione dla nich nowości wydawnicze.

12 MDKD2015

mkidn 01 cmyk

Od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r.
Gminna Biblioteka Publiczna w Świerczach
realizuje zadanie, pt. Biblioteka - tu się dzieje!
w ramach Programu Partnerstwo dla Książki.
Zadanie dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

  Bibliotekanarodowlogo

 NPRC malinowy

logo msib 2    

 

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com