Skrzat Matylda, Sowa Mądra Głowa, Biedronek Donek, czyli Teatr Maska w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świerczach

teatr maskaGBPS

7 maja br. gościliśmy aktorów Teatru Edukacji i Profilaktyki Maska, którzy uczniom klas pierwszych Publicznej Szkoły Podstawowej oraz przedszkolakom z Niepublicznego Przedszkola Akademia Malucha, zaprezentowali pełen humoru spektakl pt. "Skradzione mądrości". Celem prezentacji było uświadomienie dzieciom, że każda przeczytana książka jest prawdziwą przygodą, a biblioteka to skarbnica wiedzy z różnych dziedzin.

3teatr maskaGBPS

Przedstawienie opowiadało historię Skrzata, który jest pochłonięty literaturą do tego stopnia, że nie zauważa prawdziwego świata, nie przeżywa prawdziwych przygód, nie ma prawdziwych przyjaciół. Kiedy Sowa kradnie cały jego księgozbiór, żeby stać się prawdziwym "symbolem mądrości", Skrzat postanawia go odzyskać. Wyrusza w podróż. Na swojej drodze spotyka Biedronka Donka, tajnego agenta, który próbuje rozwikłać zagadkę książek znikających w całym Królestwie. Donek nie czyta, ma słabą wyobraźnię, nie potrafi logicznie myśleć, więc pomoc mądrego Skrzata okazuje się niezbędna. Razem ruszają pokonać Sowę,a przy okazji nauczyć się czegoś od siebie nawzajem. Kiedy Donek zostaje schwytany przez Sowę, Skrzat musi jej stawić czoła sam. Wyzywa ją na pojedynek wiedzy o książkach, który wygrywa. Skruszona Sowa dowiaduje się, że nie trzeba kraść książek, żeby je przeczytać - wystarczy skorzystać ze zbiorów biblioteki. Donek postanawia więcej czytać, żeby być mądrzejszym, a Skrzat przekonuje się, że prawdziwy świat także jest wart uwagi, bo można spotkać prawdziwych przyjaciół i przeżyć wspaniałe przygody.

4teatr maskaGBPS

Oprócz kształcącej fabuły, dodatkową zaletą prezentacji była jej interaktywna forma. Dzieci mogły brać czynny udział w przedstawieniu poprzez śpiewanie piosenek, opowiadanie fragmentów fabuły, odpowiadanie na pytania dotyczące znanych baśni, skandowanie haseł, które miały pomóc Skrzatowi odnaleźć jego księgozbiór.

5teatr maskaGBPS

Miłym akcentem spotkania były życzenia, które otrzymaliśmy z okazji Dnia Bibliotekarza (obchodzony 8 maja) od Przedszkolaków z Akademii Malucha, i za które gorąco dziękujemy. Krótki film z życzeniami można zobaczyć na naszym Facebookowym profilu.

6teatr maskaGBPS

7teatr maskaGBPS

 

mkidn 01 cmyk

Od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r.
Gminna Biblioteka Publiczna w Świerczach
realizuje zadanie, pt. Biblioteka - tu się dzieje!
w ramach Programu Partnerstwo dla Książki.
Zadanie dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

  Bibliotekanarodowlogo

 NPRC malinowy

logo msib 2    

 

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com