swierczeNC2016

Dnia 2 września br. na Hali Sportowej odbyło się czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. Powieść czytaliśmy w ramach ogólnopolskiej akcji czytelniczej - Narodowe Czytanie, promującej wartościowe dzieła rodzimej literatury.

Narodowe Czytanie, to wydarzenie, które odbywa się od 2012 roku i objęte jest patronatem pary prezydenckiej (od 2015 roku, wcześniejsze edycje pad patronatem prezydenta Komorowskiego). W tym roku odbyła się 5 edycja Czytania a 3 z naszym udziałem. Wspólnie czytaliśmy już „Trylogię” Henryka Sienkiewicza i „Lalkę” Bolesława Prusa. W tym roku odczytaliśmy fragmenty "Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Lektura ta została wybrana w głosowaniu internautów. Wybór nie był przypadkowy, ponieważ na 2016 rok przypadają rocznice związane z życiem i twórczością naszego Noblisty. W tym roku obchodzimy:

170. rocznicę urodzin Henryka Sienkiewicza (1846)

100. rocznicę śmierci pisarza (1916)

W związku z tym Senat rok 2016 ustanowił rokiem Henryka Sienkiewicza. W tym roku mija również 120 lat od ukazania się pierwszego książkowego wydania „Quo vadis”. Fakt ten miał miejsce w Krakowie w 1896 roku. Powieść z czasów Starożytnego Rzymu za panowania Nerona, od razu przypadła do gustu czytelnikom, odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad 50 języków.

2SwierczeNC2016

Warto wspomnieć, że Henryk Sienkiewicz rok swojego życia – od sierpnia 1865 do sierpnia 1866 - spędził w Poświętnem niedaleko Płońska. Tu zamieszkał w dworku Weyherów i był guwernerem ich dzieci. Zachęcamy do odwiedzenia Sienkiewiczówki – dworku w Poświętnem, gdzie obecnie można obejrzeć wystawy związane z życiem i twórczością autora „Quo vadis”, oraz do spaceru ulicą im. Henryka Sienkiewicza, która została wytyczona na trasie jego spacerów w kierunku Płońska.

3swierczeNC2016

Słuchaczami tegorocznego NC byli uczniowie i nauczyciele Publicznego Gimnazjum w Świerczach. Gościliśmy dyrektorów placówek oświatowych : Jolantę Duch - dyrektora PSP Świercze, Mariolę Wydurską - wicedyrektora PSP Świercze oraz Katarzynę Majewską - dyrektora PSP w Strzegocinie.

W roli Winicjusza usłyszeliśmy nauczyciela PG pana Rafała Sawulskiego. Kwestie Ligii odczytała sekretarz gminy pani Izabela Kiela. Petroniuszem był proboszcz Parafii Strzegocin Ks. Andrzej Zych. W rolach Akte i Eunice usłyszeliśmy dyrektora PG panią Marzenę Kobrzyńską. Głosem Nerona, Chilona, Centuriona i Piotra Apostoła przemówił pracownik GBP Świercze pan Michał Laskowski. W roli narratorów usłyszeliśmy Wójta Gminy Świercze - Adama Misiewicza i Monikę Sosnowską-Grzesiak dyrektora GPB Świercze.

Dziękujemy lektorom za zaangażowanie i wspieranie inicjatyw realizowanych przez GBP Świercze. Pani Renacie Majewskiej-Barabsz dziękujemy za zdjęcia.

4swierczeNC2016

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com