1warsztaty26.02.2019

Jeśli lubisz coś robić, to nie ma znaczenia, jak długo się tego uczysz, bo uczymy się przez całe życie… - Warsztaty translatorskie z Katarzyną Wasilkowską

22 lutego 2019 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Świerczach zorganizowała spotkanie z nagrodzoną Guliwerem w Krainie Olbrzymów autorką książek dla dzieci i młodzieży, copywriterką i tłumaczką panią Katarzyną Wasilkowską.  Warsztaty translatorskie „Jak przetłumaczyć nieprzetłumaczalne, czyli co to są idiomy? odbyły się w Szkole Podstawowej w Strzegocinie a uczestniczyli w nich uczniowie klasy VI i VII.

Warsztaty wpisywały się w obchodzony dzień wcześniej Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Uczniowie dowiedzieli się:  jaka jest różnica między czytaniem tekstu obcojęzycznego ze zrozumieniem, a przekładaniem go na język polski, co to są idiomy, jakich rozróżniamy tłumaczy (tłumacz symultaniczny, techniczny, przysięgły, tłumacz literatury).

2warsztaty26.02.2019

Próbowali swoich sił w tłumaczeniu na język polski angielskich idiomów.

Rozmawiali z panią Katarzyną na temat przekładów „Kubusia Puchatka” – bardziej znanego Ireny Tuwim i mniej znanego Moniki Adamczyk. Pisarka opowiadała o tym na co trzeba zwrócić uwagę robiąc przekład i na co trzeba uważać korzystając z automatycznych translatorów.

Na pytanie dzieci: Ile lat uczyła się angielskiego, żeby zostać tłumaczem? Autorka odpowiedziała: Jeśli lubisz coś robić, to nie ma znaczenia, jak długo się tego uczysz, bo uczymy się przez całe życie.

3warsztaty26.02.2019

Na spotkaniu nie zabrakło również  pytań dotyczących książek Pani Katarzyny, a jest ich już kilka, min. „Jowanka i gang spod Gilotyny”, „Królestwo jakich wiele”, „Mleczak”, „Baltazar wraca do domu”, „Kobra” i opowiadania zamieszone w antologii „Czarownice są wśród nas”. Dzieci mogły kupić egzemplarze powieści Autorki i otrzymać dedykację.  Bezpośrednie spotkanie z Autorką dla wielu z uczniów było ważnym przeżyciem. Byli dumni i podekscytowani. Jedna z uczennic powiedziała nam, że do tej pory dedykację do książek pisali jej tylko rodzice, a dziś pierwszy raz dostała autograf od prawdziwej pisarki.

Dziękujemy pani Katarzynie Wasilkowskiej za pouczające, mądre spotkanie i pani Katarzynie Majewskiej- dyrektor SP w Strzegocinie za możliwość organizacji warsztatów.

mkidn 01 cmyk

Od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r.
Gminna Biblioteka Publiczna w Świerczach
realizuje zadanie, pt. Biblioteka - tu się dzieje!
w ramach Programu Partnerstwo dla Książki.
Zadanie dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

  Bibliotekanarodowlogo

 NPRC malinowy

logo msib 2    

 

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com