Frazeologizmy, łamańce językowe, rymowanki i wiersze logopedyczne, czyli w Akademii Malucha o Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego.

jez ojczbds5

Dnia 26 lutego br. odwiedziliśmy przedszkolaki z Akademii Malucha, żeby porozmawiać z nimi na temat języka polskiego. Rozmowy i śmieszne i poważne zarazem, doprowadziły nas na wniosku, że nasz język ojczysty jest bardzo trudny. A rozmawialiśmy i czytaliśmy o:

- związkach frazeologicznych - Maluchy poznały znaczenie takich połączeń wyrazowych jak: zmalować coś, kasza z mlekiem, czy mieć węża w kieszeni. W zrozumieniu frazeologizmów pomogły śmieszne historyjki o Bartusiu i jego rodzinie opisane przez Grzegorza Kasdepke w książce, pt. "Co to znaczy..."

- wyrazach brzmiących tak samo, ale mających różne znaczenie , np. babka z piasku i babka ciasto, blok - dom i blok rysunkowe, kiwi - owoc i kiwi - ptak, myszka - gryzoń i myszka - komputerowa - w zagłębianiu się w różne znaczenia słów pomogła nam książka Izabeli Michta, pt. "Ukryte znaczenia czyli zabawy słowami"

- łamańcach językowych, czyli wyrażeniach, zdaniach, wierszykach trudnych do wypowiedzenia - np. suchą szosą szła szczypawka, przeleciały trzy pstre przepiórzyce przez trzy pstre kamienice, neandertalczyk usatysfakcjonował rozentuzjazmowany tłum ..., tu pomocne były następujące publikacje: "Wierszyki na gibkie języki. Gimnastyka Mistrza Języka", "Suchą szosą szła szczypawka. łamańce językowe" autorstwa Krzysztofa Kiełbasińskiego, "Wiersze logopedyczne dla dzieci" Agnieszki Nożyńskiej - Demianiuk.

jez ojcz6

Po zmaganiach z językiem polskim przyszedł czas na odgadywanie zagadek z przeróżnych dziedzin, np. zawody, owoce, warzywa, pory roku, świat, zwierzęta i tu Maluchy okazały się bezbłędne.

Na koniec spotkania Dzieci poznały śmieszną opowieść o piłce, która "po cichutku, po kryjomu wyskoczyła z domu":) a co się z nią działo dalej? Można dowiedzieć się czytając wiersz Doroty Gellner, pt. "Piłka".

Spotkanie było bardzo udane. Przedszkolaki zadeklarowały, że w najbliższym czasie razem z Paniami odwiedzą naszą bibliotekę.

mkidn 01 cmyk

Od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r.
Gminna Biblioteka Publiczna w Świerczach
realizuje zadanie, pt. Biblioteka - tu się dzieje!
w ramach Programu Partnerstwo dla Książki.
Zadanie dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

  Bibliotekanarodowlogo

 NPRC malinowy

logo msib 2    

 

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com