Wycieczka do Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie
Śladami Aleksandra Świętochowskiego i Aleksandry Bąkowskiej -
wycieczka do Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie

DSC04257

17 kwietnia br. odbyła się wycieczka do Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie zorganizowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Świerczach w związku z przypadającą w tym roku 170. rocznicą urodzin Aleksandra Świętochowskiego. Wycieczka jest częścią zadania "Biblioteka - tu się dzieje!" realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Świerczach w ramach programu Partnerstwo dla książki 2019 dofinansowanego przez MKiDN.

mkidn 01 cmyk 5

Gimnazjaliści wzięli udział w lekcji muzealnej, pt. "Pozytywizm na Ziemi Ciechanowskiej", która odbyła się w pobudowanym w 1909 roku Dworku Aleksandry Bąkowskiej. Uczniowie poznali historię Zespołu Szkół w Gołotczyźnie, obejrzeli film o Aleksandrze Świętochowskim, jego miłości - Marii oraz jego dokonaniach. twórczości i platonicznym zauroczeniu Aleksandrą Bąkowską.

DSC04183


Po lekcji zwiedzili Dworek ( wspaniałe, klimatyczne wnętrza, pełne eksponatów z dawnych lat - sekretarzyki, stylowe biblioteczki, toporne kredensy, pieczołowicie wykonane krzesła i stoły) , obejrzeli portrety szlacheckie, obrazy Adama Kazimierza Ciemieniewskiego, malarstwo i rzeźby Józefa Piwowara i prace Olgierda Vetesco. Po obejrzeniu dworu przewodnik zaprowadził zwiedzających do dworku drobnoszlacheckiego przeniesionego do Gołotczyzny z Mężenina, tu obejrzeli pokój jadalny salon, sypialnię i kuchnię - pomieszczenia wiernie odwzorowujące życie i zwyczaje jego mieszkańców. Zwiedzanie zakończyliśmy obejrzeniem Domu Aleksandra Świętochowskiego - Krzewni - pełnej pamiątek po prekursorze polskiego pozytywizmu.

DSC04192

 

mkidn 01 cmyk

Od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r.
Gminna Biblioteka Publiczna w Świerczach
realizuje zadanie, pt. Biblioteka - tu się dzieje!
w ramach Programu Partnerstwo dla Książki.
Zadanie dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

  Bibliotekanarodowlogo

 NPRC malinowy

logo msib 2    

 

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com