„- Co to jest wojna? – spytała, kiedy pierwszy raz usłyszała to nieznane słowo. -Wojna to strach – odpowiedział tata poważnie, biorąc ją na kolana – To głód, brud, ból, czasem rozpacz – wymieniał zapatrzony gdzieś w przeszłość… Spotkanie z Izabella Klebańską.

1 Izabella Klebanska

Dnia 12 września br. gościliśmy w bibliotece Izabellę Klebańską Autorkę książek i wierszy dla dzieci i młodzieży, Autorkę scenariuszy do programów muzycznych dla dzieci emitowanych w TVP1, takich jak Tut turu, Miganki, Piosenkarnia, nagrodzoną statuetką Yacha, Absolwentkę Akademii Muzycznej w Łodzi. Izabella Klebańska jest autorką wielu książek dla najmłodszych, w których dominuje temat muzyki, np. „Jak tańczono przed wiekami, czyli taniec z figurami”, „Jak dżdżownica Akolada o muzyce opowiada”, „Akolada 8 stopień wtajemniczenia”, „Kaprys,żart i inne muzyczne fanaberie”, „Muzyczna zgraja”.

Podczas dzisiejszego spotkania z uczniami klasy II, III i IV Szkoły Podstawowej w Świerczach Autorka z wielka pasją opowiedziała o dwóch swoich powieściach: „Jadzia” oraz „Hej, zagrajcie siarczyście! Opowieść o Stanisławie Moniuszce”. Wybór tych właśnie książek nie był przypadkowy. Tematyka pierwszej, pt. „Jadzia” wpisywała się w obchodzoną w tym roku 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, ponieważ właśnie w czasie II wojny osadzona jest akcja tej powieści. Powieści przejmującej i wzruszającej, opowiadającej o losach małej wesołej, dziewczynki o imieniu Jadzia, która decyzją rodziców zostaje oddana pod opiekę krewnych. Spędza z nimi całą wojnę, tęskniąc za domem i ojcem, z którym była bardzo związana, a którego po wojnie już nie zobaczy. Jadzia nie ma beztroskiego dzieciństwa, dzieciństwo Jadzi, to tęsknota, strach i huk bomb. ( „- Co to jest wojna? – spytała, kiedy pierwszy raz usłyszała to nieznane słowo. -Wojna to strach – odpowiedział tata poważnie, biorąc ją na kolana – To głód, brud, ból, czasem rozpacz – wymieniał zapatrzony gdzieś w przeszłość…) W książce Autorka opisuje wspomnienia swojej mamy.

2 Izabella Klebanska

Druga powieść, o której opowiadała Izabella Klebańska – „Hej, zagrajcie siarczyście! Opowieść o Stanisławie Moniuszce” została napisana z okazji roku Moniuszki (Rok 2019) ustanowionym przez UNESCO w 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki.Dzieci wysłuchały fragmentów książki czytanych przez Autorkę, prezentujących kolejne etapy życia wielkiego kompozytora.Autorka wzbogaciła swoja opowieść prezentacją multimedialną, zaprezentowaniem dzieciom dwóch wersji „Prząśniczki” oraz fragmentu ‚Strasznego Dworu” w dwóch różnych aranżacjach muzycznych, recytacją wiersza, pt. „Mazur” z prezentacją kilku figur dla niego właściwych. Spotkanie bardzo uczące, inspirujące i wielowymiarowe.

Spotkanie zorganizowane w ramach projektu „Biblioteka – tu się dzieje! „, na realizację, którego Gminna Biblioteka Publiczna w Świerczach otrzymała środki finansowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzące z Funduszu Promocji Kultury.

mkidn 01 cmyk

Od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r.
Gminna Biblioteka Publiczna w Świerczach
realizuje zadanie, pt. Biblioteka - tu się dzieje!
w ramach Programu Partnerstwo dla Książki.
Zadanie dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

  Bibliotekanarodowlogo

 NPRC malinowy

logo msib 2    

 

JSN Decor is designed by JoomlaShine.com